wystawa

Dlaczego właśnie poziome?FotkiTechnoGdzie By Tu jeszczeStrona głównaGościeAutor
Wystawy, targi, imprezyArchiwumForum

IFMA 2001 - QUO VADIS, ROWERZE (POZIOMY)?

Marek Utkin
(fot. Kölnmesse)

Equinox na tle katedry w Kolonii   Doroczne targi IFMA w Kolonii są zawsze okazją nie tylko do przeglądu (liczonej w tysiącach egzemplarzy) aktualnej oferty przemysłu rowerowego, lecz także próbą zajrzenia w przyszłość.

 Tym razem rowery poziome można było obejrzeć nie tylko (tradycyjnie) w stoiskach niewielkich firm oraz wynalazców, lecz i w ofercie dużych, poważnych przedsiębiorstw. Amerykańskie grubasy - "couch potatos" - otrzymały propozycję zamiany twardego jak pal siodełka w "góralach" na wygodny fotel w rowerach poziomych, półpoziomych, a nawet - ćwierćpoziomych. To ostatnie to propozycja niemieckiej firmy riese und müller, produkującej również rowery składane i miejskie. Equinox f-my riese und müller - rower 1/4-poziomy, łańcuch prowadzony w wahaczu, sterowana elektronicznie 4-biegowa piasta Shimano Nexus. Equinox, bo tak się nazywa model roweru 1/4-poziomego, jest wykonany z aluminium, a pozycja zajmowana na nim, to coś w rodzaju tego, jak się siedzi na rowerze holenderskim, jednak z większym odchyleniem do tyłu, co ułatwia regulowane oparcie. Scooterbike Veloladen/Utopia (w wersji z amortyzatorem przednim Cannondale i karbonowymi kołami) - pojazd dla japiszona Drugi rower poziomy z gatunku komfortowych, to Scooterbike niemieckiej firmy Utopia. Zaprojektowany przez firmę Velvet-Veloladen pod Kolonią, jest pojazdem w sam raz do jazdy po mieście. Na tyle krótki, że można nim lawirować pomiędzy samochodami, a na tyle długim, że jest wygodny i nie galopuje. Amortyzacja jest standardem, szkoda jednak, że Velvet nie dogadał się z Cannondale'm co do przedniego amortyzatora w szyjce ramy - w prototypie doskonale redukował wibrację od 16-calowego kółka przedniego. Co do Cannondale'a, to sam słynny producent drogich aluminiowych "górali" zaproponował swoją odmianę scooterbike'a. Tak samo postąpił Kynast, prezentując swój jednoślad. Tajwańska firma Fullness Corp. przedstawiła kolejny rower 1/4-poziomy. Inny tajwański producent, J.D. Bicycle Corp. zaprezentowała aluminiowy krótki rower poziomy, a holenderska Optima - całą kolekcję różnych maszyn, w tym amortyzowany (drogi) trójkołowiec terenowy w układzie Speedy'ego do jazdy w terenie, jak i "góralską" wersję krótkiego roweru poziomego na kołach 26" - Orca.

 Optima Baron, Dragon i Orca - od lowracera do turystycznego roweru poziomego z kołami 26". Kierownice we wszystkich modelach są na przegubie, można je położyć na sobie, a do wstawania - unieść. Wskazane także i przy wpadnięciu na coś mocno związanego z gruntem lub ciężkiego.

Orca  Dragon  Baron 

14-biegowa piasta firmy Rohloff (znana jako 'Red Baron')  Poza tym - IFMA była jak zwykle okazją do prezentacji osprzętu. Dobrze się ma Rohloff, producent 14-biegowych piast (wytwarza także wersję z małą zębatką, do rowerów poziomych z tylnym kołem 20"). Micro FF firmy Hella - malutka lampka dająca mocne światło.

Lepsi producenci oświetlenia proponują lampy z komputerowo zaprojektowanym lustrem i gładką szybką - pomimo o połowę mniejszej średnicy, dają one do 5x większy strumień światła. Doceni to każdy "poziomista", który miał okazję przekonać się w nocy, że jego światła są "zbyt krótkie".

 

 

 

  Inne ilustracje:

ZR Quantum Toxy - lowracer z napędem na przednie koło ZR Quantum Toxy - (foto detalu)
To wbrew pozorom też jest rower. Ma aparaturę stereo, radio itp Jednostronny widelec Space Frame -- Anti Dive zastosowany w rowerze Staiger i koło trzyszprychowe

BevoBike firmy Voss - pojazd praktyczny z napędem przednim. Może bardziej skomplikowany od roweru Pajórka, ale też prosty w budowie (i mniej się wydaje na łańcuch niż w normalnych poziomach!).


Copyright © by Marek Utkin 1996 -- 2001. Wszelkie prawa zastrzeżone,
kopiowanie i publikacja w całości i fragmentami WYŁĄCZNIE po uzyskaniu zgody
Autora oraz za podaniem źródła.